آثار باستانی

تخت جمشید

قدیمی ترین یادمان تاریخی و فرهنگی این سرزمین، تخت جمشید، به عنوان خاستگاه تاریخ و تمدن کهن پارسی در 65 کیلومتری شمال شهر شیراز، یاد آور غرور ملی ایرانیان است. عظمت و غرور در سنگ سازه های تخت جمشید به قدری است که هنوز پس از گذشت افزون بر دو هزار و پانصد سال از بنیانگذاری این بنای سنگی، آثار به جا مانده در آن الهام بخش مسافران عزیز است. تاریخ این بنا که به شهر پارسه و یا پرسپولیس نیز مشهور است به 512 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و بر اساس آنچه در متون تاریخی آمده است ساخت این مجموعه تاریخی کهن 150 سال به طول انجامیده است.

پاسارگاد 

پاسارگاد در دشتی بلند به بلندای 1900 متر از سطح دریا، در حصار کوهستان جای گرفته است. در سده هفتم قمری اتابکی از سلغزیان پارس در نزدیک آرامگاه کورش بزرگ مسجدی ساخت که در آن از سنگ کاخها استفاده شده بود. کاخ محل سکونت، بی تردید نشان از تأثیر و نقش معماری یونانی دارد. گویا هنگامی که کورش در سال 545 پیش از میلاد سارد ( پایتخت لیدی، شهری در غرب ترکیه ی امروزی) را به تصرف در آورد، به شدت تحت تأثیر بناهای مرمرین  شاهان لیدی قرار گرفته است. این بنای بسیار باشکوه به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

نقش رستم

نقش رستم، یکی از مهمترین و زیباترین آثار باستانی سرزمین همیشه جاوید پارس می باشد که آثار مهمی را از دوران عیلامی، هخامنشی و ساسانی در خود جای داده است. بر سینه این کوه مقبره های بسیار عظیمی بجای مانده که شهریاران هخامنشی در آنجا آرمیده اند.

غار شاپور

غار شاپور در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود 800 متری از سطخ زمین قرار دارد و دهانه آن حدود 30 متر می باشد. در دهانه این غار مجسمه شاپور فرار گرفته است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده است.

شهر گور

شهر گور (اردشیر خوره یا فیروزآباد قدیم) محلی باستانی است در شهرستان فیروزآباد؛ استان فارس. این شهر در اوایل فرن سوم میلادی به دستور اردشیر بابکان بنیاد شد. گور در زمان آبادانی خود، مرکز بخشی از ایالت فارس به نام اردشیر خوره بود. شهر گور باستانی اکنون متروک مانده و شهر کنونی فیروزآباد در سه کیلومتری آن قرار دارد.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: