موزه های دیدنی شیراز

شیراز به داشتن بناهای فراوان از دوران قبل و بعد از اسلام شهرت دارد. بخشی از این بناها امروزه به موزه هایی تبدیل شده اند که آثار گرانبهای تاریخی مکشوفه در استان فارس را به  نمایش گذاشته اند. از جمله این بناهای زیبا که به موزه تبدیل شده اند می توان موارد زیر را نام برد:

عمارت کلاه فرنگی (موزه پارس)

عمارت کلاه فرنگی در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر بنا شده و در روزگار وکیل این عمارت با شکوه محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و برگزاری مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است. آثار و اشیای موجود در آن شامل اشیای ماقبل تاریخ، تاریخی و دوران اسلامی است. از حمله این آثار ظروف سفالی، مفرعی، کتب خطی، تابلوهای نقاشی و آثار لاکی مربوط به ادوار مختلف می باشد. 

 موزه نارنجستان

این موزه در داخل ساختمان نارنجستان قوام قرار گرفته و از بناهای دوره قاجاریه در شیراز است و از نمونه های ارزشمند آینه کاری، کاشی کاری، گچبری، حجاری، آجرکاری، منبت کاری و نقاشی سنتی دوران ساخت خود تأثیر گرفته در بخشی از آن اشیای باستانی حفاری شده مربوط به سه هزار سال قبل به نمایش در آمده است.

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی

در این موزه نمونه هایی از گونه های مختلف جانوران، گیاهان و سنگواره ها جمع آوری شده و به صورت طبقه بندی شده نگه داری می شود.

موزه هفت تنان(موزه سنگ)

تکیه هفت تنان که یکی دیگر از بناهای دوران کریمخان زند می باشد، باغ مصفایی است که در شمال آرامگاه حافظ در دامنه کوه چهل مقام قرار گرفته و علت نام گذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف اندیشمند در این باغ است کریمخان زند روی هر کدام، سنگ بزرگی بدون کتیبه نصب کرده است.

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

: